FORMULARZ KONTAKTOWY

Zostaw wiadomość

Wpisz imię i nazwisko

Nieprawidłowy numer telefonu


Uzupełnij formularz!

Uzupełnij formularz!
captcha

Skontaktuj się:

724 011 870

|
|
Katalog produktów

Porównanie aparatów do krioterapii - który wybrać?

Wśród urządzeń do krioterapii miejscowej można wybierać spośród aparatów zasilanych ciekłym azotem, dwutlenkiem węgla lub zimnym powietrzem. Jakie są ich wady i zalety? Które najlepiej sprawdzają się w małych gabinetach, a które w dużych placówkach? Jaki kupić aparat, aby inwestycja była opłacalna?

 

Krioterapia, czyli leczenie zimnem, to popularna metoda leczenia nie tylko w rehabilitacji, ale także sprawdza się w profilaktyce wielu schorzeń, w tym m.in. w chorobach reumatycznych i neurologicznych, przy urazach ortopedycznych, w stanach zapalnych żył, przy żylakach i obrzękach. Coraz częściej można też spotkać zabiegi krioterapeutyczne w ośrodkach spa i w gabinetach odnowy biologicznej. I nic dziwnego – zabiegi zimnem stymulują odporność organizmu, poprawiają samopoczucie, usuwają z organizmu stres i zmęczenie. Dodatkowo opóźniają procesy starzenia się komórek i poprawiają kondycję skóry. A po intensywnym wysiłku fizycznym krioterapia pozwala na szybką i efektywną regenerację tkanek oraz sprzyja łagodzeniu dolegliwości bólowych powstających podczas uprawiania sportu.

 


Obecnie na rynku dostępne są 3 typy aparatów do krioterapii miejscowej: na ciekły azot, na dwutlenek węgla oraz na zimne powietrze. Różnią się nie tylko rodzajem zasilającego je czynnika, ale także sposobem obsługi, wydajnością i kosztami eksploatacji. Poniżej w tabeli przedstawiono porównanie wymienionych typów urządzeń do krioterapii.

 

Rodzaj aparatu Aparat
na ciekły azot (LN2)
Aparat
na dwutlenek węgla (CO2)
Aparat
na zimne powietrze
Koszt zakupu

aparat: od 13 tys. zł

+opcjonalnie: dodatkowe dysze, zbiorniki, wózek

aparat: od 10 tys. zł

+opcjonalnie: dodatkowe dysze, zbiorniki, wózek

aparat: od 25 tys. zł
Koszty eksploatacji

wysokie - uzupełnianie czynnika chłodzącego – ciekłego azotu:

  • to stosunkowo drogi gaz medyczny,
  • trudno dostępny w mniejszych miejscowościach,
  • wysokie koszty dostawy do gabinetu,
  • duże straty podczas przechowywania – szybko paruje

średnie - uzupełnianie czynnika chłodzącego – dwutlenku węgla:

  • stosunkowo łatwo dostępny nawet w mniejszych miejscowościach,
  • niskie koszty,
  • brak strat podczas przechowywania
bardzo niskie
Temperatura -160°C u wylotu dyszy ok. -70°C do -80°C u wylotu dyszy zwykle -22°C do -32°C, maksymalnie -60°C
Wykorzystanie polecane do małych i średnich placówek rehabilitacyjnych

polecane dla dużych placówek, np. sanatoriów

*czasami wykorzystywane do chłodzenia podczas zabiegów z użyciem laserów IPL

 

W przypadku aparatów wykorzystujących ciekły azot lub dwutlenek węgla najczęściej spotyka się opinie, że ich działanie i efekt terapeutyczny są porównywalne. Czynnik chłodzący aplikowany jest w pewnej odległości od ciała pacjenta. Aparaty do krioterapii z ciekłym azotem generują temperaturę ok. -160°C, dlatego należy je stosować w odległości 15-20 cm od skóry pacjenta. Na tym odcinku dochodzi do ubytku temperatury i przy skórze wynosi ona ok. -120°C. Z kolei urządzenia zasilane dwutlenkiem węgla generują temperaturę od -70°C do -80°C, nie stwierdza się ubytków „po drodze”, a chłodzenie prowadzi się w odległości 3 - 4 cm od skóry pacjenta. 


Warto zwrócić uwagę na fakt, że NFZ refunduje wyłącznie zabiegi z użyciem ciekłego azotu. Jeśli placówka chce starać się o kontraktowanie świadczeń z zakresu krioterapii, to warto zainwestować właśnie w aparat do krioterapii zasilany ciekłym azotem.


Sprawdź naszą ofertę aparatów do krioterapii – TUTAJ >>

MIMED © 2019